8 października Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej debatowała nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej, który wprowadza nowe świadczenie – dodatek dopełniający.
Dodatek pielęgnacyjny będzie przysługiwał osobom uprawnionym do renty socjalnej, całkowicie niezdolnym do pracy i do samodzielnej egzystencji. Jego kwota to 2520 złotych.
Według obecnych zapisów projektu, samo przyznanie dodatku dopełniającego osobie, która w dniu wejścia ustawy w życie ustawy będzie miała orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, nastąpi z urzędu. Osobie, która w tym czasie nie będzie miała takiego orzeczenia, dodatek będzie przysługiwał na jej wniosek, o ile uzyska ona orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Pierwsze wypłaty nowego świadczenia nastąpią w maju 2025 roku i będzie ono wypłacane z wyrównaniem od stycznia. Osoby otrzymujące rentę socjalną, które orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji uzyskają po wejściu ustawy w życie, otrzymają wyrównanie od miesiąca złożenia wniosku. W przypadku osób, które w tym czasie otrzymywały świadczenie uzupełniające, wyrównanie będzie wypłacone po potrąceniu świadczenia uzupełniającego.